YÜKLENİYOR...

Hizmetler / Güngören

Güngören

 • Vinç nedir ?


 • Ağır cisimlerin yukarı kaldırılması ya da yatayda hareket ettirilebilmesi için kullanılan makinelerin ortak adı. Eski çağlardan beri kullanılan vinçler 19. yüzyılda buhar makineleriyle içten yanmalı motorlar ve elektrikli motorlarının gelişmesiyle yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır.
  Yüklerin yalnızca kaldırılmasına yarayan kaldırıcı ya da asansör gibi aygıtlardan ve kömür, tahıl gibi dökme malzemelerin sürekli taşınmasında kullanılan taşıyıcılardan farklı olan vinçlerin; basit kollu vinç, hareketli vinç, konsol vinç ve hareketli köprü vinç gibi çeşitleri limanlarda, tersanelerde, inşaatlarda ve özellikle sanayi tesislerinde kullanılır.

 • Vinçler, genellikle halat, zincir ve makaralarla donatılmış makine türü olup, yükleme, kaldırma ve boşaltma işlerinde yatay olarak da hareket edebilen iş makineleridir. Özellikle ağır yüklerin kaldırma ve başka yerlere aktarılmasında kullanılmaktadır. Bir ya da daha fazla basit makinelerin bir araya getirilerek mekanik avantaj sağlamasıyla, normal bir insanın gücünün ötesindeki yükleri kaldırmak için kullanılmaktadır.

   

  Vinçler daha ziyade yükleme, boşaltma ve taşıma işleri için istihdam edilmektedir. En çok inşaat sektöründe, endüstriyel alanda ve imalat sanayiinde, ağır ekipman ve malzemelerin hareket ettirilmesinde kullanılmaktadır. Vinçlerin her birinin, işin cinsine bağlı olarak birçok değişik formları bulunmaktadır. Bunlar mobil vinçler, kamyon üstü vinçler (Hi-Up), sepetli vinçler, paletli vinçler, paletli teleskopik vinçler, kule vinçler ve liman vinçler olarak sıralanabilir.

   

  Her birinin kullanıldıkları iş alanları farklıdır. Yükleme boşaltma, indirme, montaj, sanayi makineleri taşıma, konteyner yükleme ve boşaltma, elektrik direği dikim ve montajı, trafo taşıma ve montajı, bina boyama, cam, reklam tabela ve yazı yazma, prefabrik inşaat nakil ve montajları, beton blok-plakaların taşınması ve montajı, çelik konstrüksiyon taşıma ve montaj uygulamaları gibi işlerde kullanılan en önemli iş makineleridir.

   

  Vinçler ağır cisimleri kaldırmak için kullanılan bir makinedir. Bu makinenin en önemli kısmı elle, ya da vitesle verilen bir güçle hareket eden bir çark çemberidir. Bu çember dönerek üzerine sarılı bir ipi ya da kabloyu harekete geçirir.

   Vinç, ağır cisimleri sadece kaldırmakta değil, aynı zamanda bir yerden alıp başka bir yere nakletmekte de kullanılır. Çark çemberine ilaveten vinçler çok zaman genel olarak sabittir. Bununla beraber, bir kulaklı tekerlek de bulunur.

   Rıhtım boylarında raylar üzerinde hareket eden yarı hareketli vinçler olduğu gibi, büyük kamyonlara monte edilmiş seyyar vinçler de mevcuttur. Gemilerin güvertelerindeki vinçler ise ufak buharlı makinelerle veya elektrikli motorlarla çalışır.

   Vinçler genelde inşaat malzemelerini yükseğe kaldırmakta ve çeşitli doğrultularda hareket ettirilerek inşaat malzemelerinin inşaat sahasında istenilen yere götürülmesinde  kullanılmaktadır. Genel olarak vinçler çıkrık, palanga ve kaldıraçların uyumlu bir şekilde bir araya getirilmesiyle ya da kaldıraç ve hidrolik sistemlerinin bir araya getirilmesiyle yapılmışlardır.