YÜKLENİYOR...

Hizmetler / Esenler

Esenler

Doruk vinç sizlere hiyap vinç ile alakalı açıklık getirmek igerekirse sizlere öncelikle hiyap vinç nedir anlatalım.İlk olarak ünlü isveç hyab markası tarafından tasarlanıp piyasaya sürülen bir vinç modeli, zaman içerisinde çok talep görerek “jenerik marka” haline gelmiş ve kamyon üstünde bir kaldırma mekanizmasına sahip olan vinç çeşidine adını vermiştir.

Hiyap vinçlerdeki vinç mekanizması hidrolik olup 6, 8, 10 hatta kimi zaman 12 tekerlekli kamyonlar üstüne takılabilir; mekanizma kamyonların üzerinde sabit olarak çalışır. Genellikle küçük boyutlu mobil bir vinç olması bakımından tüm dünyada oldukça rağbet gören hiyap vinçler, ülkemizde de en çok tercih edilen popüler vinçler arasında yer alır.Kule vinç nedir, genel olarak inşaat sahalarında sabit ya da hareketli bir taşıyıcı üzerinde yüklerin yatay ve düşey taşınmasını sağlayan çelik yapılı bir iş makinesidir. Dikey bir yapı olmasından dolayı kule vinç adını almıştır.Kule vinçler çelik bir yapıdan oluşan gövde kısmının yanı sıra, bom olarak tabir edilen ağırlıkları taşımasına olanak sağlayan, kol şeklinde bir aparatı bulunur. Bom (ağırlık taşıyıcı) bölümün dengelenmesi için bom aparatının arka kısmında, ağırlık oluşturan beton denge taşları yer almaktadır. Kule vinç genel olarak inşaat sahalarında kullanılmaktadır.

Hiyap vinçlerin türleri

Hiyap vinçler bom mekanizmalarına göre kendi aralarında tek kırmalı ve çift kırmalı olarak iki gruba ayrılırlar. Tek kırmalı hiyap vinç standart yük kaldırma faaliyetini gerçekleştirmek için tek bom uzatma grubuna sahiptir. Çift kırmalı hiyap vinçlerde de standart uzatma grubunun ucuna 1. kırmadan bağımsız hareket edebilen 2. bir kırma grubu eklenir. Daha yüksek mesafeye ulaşılabilmesi ya da 2. kırma grubunun standart kırma grubundan farklı bir yöne doğru daha hareket edebilmesi, çift kırmalı hiyap vinçlerin daha çok rağbet görmesini sağlar.

Kule Vinç Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kule vinç kurulumu, sırasında tüm güvenlik önlemleri alındıktan ve tamamlandıktan sonra:
Çelik konstrüksiyon adı verilen yapılar üst üste bağlanarak sahada bulunan başka bir vinç yardımıyla indirilerek büyük ölçekli cıvatalar ile sıkılır. Dışarı kısım oturtularak vinç kolu ve yönetim kabini monte edilir. Vinçte bulunan hidrolik sistemi ve vinç motoru kola eklenerek yine büyük ölçekli cıvatalar ile sıkıca birbirine monte edilir. Vinç çift kuleli ise kule gergisi ve köprü vinç göbeğine sıkıca tutturulur. Asansör sistemi ve yayların iyice gerdirilerek birbirine sabitlenmesi sağlanır. Vinç hidroliği sayesinde vinçin kullanım alanına göre yükselmesi veya alçalması sağlanır. Zemin testleri ve denemeleri gerçekleşir ve 600 tona kadar kaldırma kapasitesi bulunan bu v.b. vinçler çalışmaya hazır hale getirilir.

Kule Vinç Kullanım Alanları

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kule vinç kullanımı günümüzde çok yüksek oranlara ulaşmıştır. Kule vinçler şantiyelerdeki günlük işlerimizi kolaylaştıran ve hızlandıran en önemli makinelerdir.

  • Bina, konut, fabrika, avm, otel inşaatı,
  • Baraj inşaatı,
  • Köprü inşaatı,
  • Stad inşaatı,
  • Hava alanı inşaatı
  • Tünel inşaatı

Kule vinçler proje uygunluğuna göre tüm alt yapı ve üst yapı projelerinde kullanmak mümkündür. Projelerde kule vinç kullanımı yapılacak işin, ağır yüklerin daha hızlı bitirmeye yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda sizlere karda sağlamış olur.
Kule vinci kullanacak kişinin operatörlük belgesi olması gerekmektedir. (Kule vinç sadece kule vinç operatörü kullanmalıdır.)
Kule vinçler kullanım alanlarına göre farkılık gösterir.