BlogKatlanır Bomlu Hiyap VinçKiralık Vinç

Hiyap Vinç Nedir, Özelikleri Nelerdir?

hiyap vinç

Hiyap Vinç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Başta inşaat olmak üzere birçok sektörün sıklıkla kullandığı hiyap vinç nedir ve özellikleri nelerdir hiç merak ettiniz mi? Eğer vinç sektöründe yeniyseniz belki de ilk öğreneceğiniz model bu vinçler olacaktır. Hatta ilk zamanlar tüm çeşitleri tek bir vinçmiş gibi görebilirsiniz. Buna sepetli vinçler de dahil. Ancak belki de bunun nedeni hiyapların küçük bir eklenti ile sepetli vinç haline gelebilmeleri olsa gerek. Bu pratiklik her ne kadar yasal olarak kabul görmsese de bu vinci tasarlayan firma bunu düşünmüş. Evet hiyap denilen şey aslında sadece bir marka adı.

Hiyap Vinç

Adını Kabul Ettiren Hiyap Vinç

Bunu tıpkı kağıt mendile “Selpak” demek ya da bir arazi aracı modeline ve hatta o sınıfın tümüne “Jeep” demek gibi bir şey. Bu iki marka söz konusu kategoride öyle başarılı bir çalışma yürütmüşler ki… Günümüzde aynı kategoride birçok marka ve ürün olsa da hepsine aynı ismi veriyoruz. İşte tıpkı bunun gibi İsveç merkezli bir firma var. Adı Hiab. Bu firma yetkilileri böyle bir olayı öngördüler mi bilinmez. Ancak sonuçta ürettikleri ürünü ülkemizde kendi adlarıyla kabul ettirdiler. O model vinçlere artık herkes “Hiyap Vinç” diyor. Bu bir başarı olsa da bundan ne kadar kazançlı oldukları tartışılır.

Hiyap VinçNedir? Ne İşe Yarar?

Hiyap vinç; temel olarak bir kamyon üzerine monte edilen bir çeşit hidrolik sistemler bütünüdür. Uzatma durumuna göre tek kırmalı ya da çift kırmalı olarak da anılır. Bunların temel farkı da bu vinçlerin ne kadar uzağa uzanııp yük alacaklarıyla ilgilidir. Hiyap vinçlerin ilk avantajları kamyon üstüne monte edilebilmeleridir. Bu sayede hem mobil olarak kullanılırlar hem de taşıma gibi ek maliyet çıkarmazlar. Yani hem zamandan tasarruf ederler hem de pratiktirler. Ancak uzun mesafede yük taşımak için tasarlanmadıkları için genelde sabit çalışırlar. Yani iş sahasına giderler ve hidrolik sistemleri ile oldukları yerde çalışıp giderler. Ayrıca üzerlerindeki sistemler kamyonun ağırlık merkezini değiştirdiği için özellikle virajlarda daha dikkatli olunması gerekir. Bunun yanında bu vinçler; fonksiyonel, esnek ve pratik olmaları nedeniyle inşaat sektöründe çokça sevilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir